Home
Login
Can't Login?
Find My CID
On-Line Payments
Registration Fees
On-Line Payment Policy
On-Line Payment Procedure
Privacy Policy
Contact Us
Complaints
Rules & Policies
Commissions
National Administration
Contact
National Elections
Life Members
DanceSportLive
DanceSport Qld
DanceSport Vic
DanceSport WA
Facebook
Join
Join DanceSport
Renew Registration
Get a DAY PASS
FAQ Recreational
FAQ Amateur
Services
Video Cafe
Classified Adverts
Partner Wanted
Learn to Dance
Events
Enter Events Here
Start Entry
About Entries
Help with Entries
Spectator Tickets
Get a DAY PASS
Calendar
International
Results
Competition List
Calendar
Rankings
Competition Types
National Championship
Championship
Competition/Festival
Development Competition
Event Organisers
What is an Event Organiser
Why Register an Event
Register as an Event Organiser
Registering Events
Competition Organiser Policy
Competitors
Find My CID
Synchro
Under 16 Division
What is Under 16?
Points Required
Join Under 16
Get a DAY PASS
Recreational Division
What is Recreational?
Joining Recreational
Get a DAY PASS
Amateur Division
What is Amateur?
Elevation System
Points Introduction
Events/Point Value
Elevation Date
Professional Division
What is Professional?
Para Dance
What is Para Dance?
How to Register
Classifications
Para History
Para Judging
Reset Your Password
Academy
About Accreditation
Accredited Members
Chairperson
Invigilator
Adjudicator
Scrutineer
Coach & Level 0
Apply for Accreditation
Candidate Information
Level 0
Assistant DanceSport Instructor
Level 1 Instructor / Competition Adjudicator
Standard Technical Assesment
Latin American Technical Assesment
New Vogue Technical Assesment
Level 2 Coach / Championship Adjudicator
Standard Technical Assesment
Latin American Technical Assesment
New Vogue Technical Assesment
Scrutineer
Scrutineer Examination Procedure
Scrutineering - Introductory Guide
Scrutineering Tutorial Book
Coaching Principles
Adjudicator Principles
Junior Mentoring Program
Approved Syllabus
Accreditation Documents
Accreditation Program
Recognition of Prior Learning
Continuing Professional Development
Studio
Learn to Dance
What is a DanceSport Studio?
Studio Policy
Studio Application
States
New South Wales
Queensland
South Australia
Tasmania
Victoria
Western Australia
Login
Video Cafe
Calendar
Entry
Results
Competition Results
Competition Rankings
FAQs
Recreational
Amateur
Accreditation
Find My CID
classified
Partner Wanted
General
Age Groups
Contact
FACEBOOK
Coach/Student
Masters 2 Latin
National Rankings
Australian Capital Territory
New South Wales
Northern Territory
Queensland
South Australia
Tasmania
Victoria
Western Australia
National Rankings - 60 Couples
Rank
Name
State
Events
Points
1
Blake Elms & Lisa Engstrom
WA
23
105
2
Umberto Presutti & Poppy Sparsi
Vic
21
96
3
Laurence Moldavsky & Kate Arnott
NSW
17
83
4
Samuel Webster & Beverley Bertocchi
WA
17
76
5
Brodie Barden & Moira Barnes
WA
11
57
6
Joshua Clarke & Anna Bailey
WA
7
50
7
David Smith & Ljiljana Cosic
NSW
15
50
8
Caesar Chong & Janelle Boston
WA
22
50
9
Sevana Mieli & Nigel Hope
NSW
12
49
10
Andrew Buswell & Corrine Alexander
WA
13
49
11
Ronan Aston & Leisha Campbell
Qld
24
48
12
Daniel Kirk & Mary Sun
NSW
6
42
13
Leighton Stevenson & Andrea O'Loughlin
Vic
5
38
14
Hossein Jahedi & Vanessa Hopgood
New Zealand
4
35
15
Lachlan Hawkins & Rosa Lin
NSW
9
35
16
Laurence Moldavsky & Leiwina Attard
NSW
8
33
17
Brendon Midson & Deborah Dickens
NSW
9
31
18
Sebastian Costa & Elaine Tilley
Vic
8
28
19
Brodie Barden & Lynn Doust
WA
8
25
20
Stefano Olivieri & Sally-anne Prentice
NSW
4
23
21
Alric Maart & Junko Yamasaki
WA
5
22
22
Hooman Ebadi & Antoniette Cavasinni
Vic
6
22
23
Steven Greenwood & Judy Boer
WA
5
20
24
Keith Wong & Loletta Wong
WA
7
17
25
Leighton Stevenson & Tracey Mays
Vic
3
16
25
Alan Tentser & Julie Smith
Vic
3
16
27
Shae Mountain & Katherine Wang
NSW
7
16
28
Julie Jones Milicevic & Zarko Milicevic
Vic
1
13
29
Ryen Niven-Tait & Marianne Holden
Vic
5
13
30
David Byrnes & Debbie Thomson
Vic
2
11
31
Paul Zaidman & Sandra Tempone
Vic
3
10
31
Neale Byrnes & Valentina Ward
NSW
3
10
33
Daniel Cargill & Shelley Neilsen
WA
7
10
34
Sirena McVicar & Linda Jeffery
Qld
8
10
35
David Byrnes & Louise Bartlett
Vic
2
8
36
Paul Zaidman & Yvonne Bartonek
Vic
3
8
36
Eric Macdonald & Felicity Worth
Vic
3
8
38
Sigurdur Sigurdsson & Karen Bollenhagen
SA
5
8
39
Talysa Trevallion & Lyn Fong
NSW
3
7
40
David Smith & Peta Yew
NSW
4
7
41
Leighton Stevenson & Anita Carach-Holm
Vic
5
7
41
John Marinos & Beverley Hartsorn
Qld
5
7
43
Paul Cruddas & Therese Kompara
NSW
7
7
44
Ilia Fedchenko & Ivy Kang
NSW
2
6
45
Kenneth Pedersen & Judee Forscutt
Vic
3
6
45
Corey Stemp & Miranda Lo
Vic
3
6
47
David Smith & Valentina Diakakis
NSW
2
5
47
Jack Johnson & Clara Chu
WA
2
5
49
Neale Byrnes & Jean Lo
NSW
3
5
50
Alexander Litvinov & Chiung-Hua Tseng
SA
5
5
51
Riana Morellini & Michelle Breen
Qld
4
4
52
Ilia Fedchenko & Viera Tatossian
NSW
2
3
53
Natalie Perry & Jonathon Brown
Qld
3
3
53
Joanne De Jager & Peter Davies
WA
3
3
53
Kaliah Webb & Steve Maynard
Qld
3
3
56
Erin Aspinall & Henk Heeremans
Vic
2
2
56
Angela Christiansen & Debbie Thomson
Vic
2
2
58
Stefano Olivieri & Lee-Ann Lewis
NSW
1
1
58
Nicole Byrnes & Michelle Le Creurer
NSW
1
1
58
Michelle Uebergang & Kevin Ryan
Vic
1
1